Podepsal si Koller svůj Ortel?

Pokud vám to uniklo, před minulý proběhla médii zpráva, že David Koller nehodlá vystupovat na místech, kde koncertovala skupina Ortel.

Ve zkratce: Kollerův manager Pavel Eichler oznámil, že nebudou jednat se subjekty, u kterých hrál Ortel. Že je to dohodnuto s Kollerem, který sám vyjadřuje odpor proti extremismu jak levicovému i pravicovému. A že: „Jestliže chtějí vydělávat na nenávisti, strachu a xenofobii, nebudou vydělávat na Davidu Kollerovi.“ Následně pak Tomáš Ortel s nadsázkou vzkázal, aby měl Koller ještě kde hrát.

Ne, nechci tady hanit Kollera ani podporovat Ortel. I když je pravda, že mě baví, jaké vášně se kolem té xenofobní, rasistické a protiislamistické kapely točí. Jsem zastáncem svobody slova, proto si myslím, že by každý měl možnost vyjádřit svoje názory. Jenže žijeme v demokracii, takže tuhle svobodu zde máme jen jako v jedné anekdotě: Já vím, že máme svobodu projevu. Ale já bych ocenil, kdyby byla i svoboda po projevu...

Pro jistotu podotknu, že nikoho z nich nijak nepreferuji. Obě strany znám trochu jako posluchač. D. Koller je mi o něco známější, i když ho nijak zvlášť neposlouchám. Jedna nebo možná dvě Ortelovi písničky mě zaujaly, ale jinak ho taky nevyhledávám. Ovšem slyšel jsem toho od něj docela dost. Třeba často jeho písničky slýchám při návštěvách jedné typicky radikální neonacistky - matky dvou dětí, která má pořád co dělat, aby se o ty dva sama postarala.

To, o čem chci mluvit je něco jiného. A totiž krásná ukázka toho, že je to jen show byznys. My fanoušci obvykle věříme, že interpreti hrají kvůli nám. Že se hraním realizují a mají z toho i peníze, ale že je hlavně baví odezva davu a možnost s tím pracovat. Ale evidentně ne. Nejde o fanoušky, ale o peníze. Chodí posluchači Ortelu na Kollerovi koncerty? Pak by tam přece měl přijet hrát a říct jim, že Ortel je fuj. A pokud to tak není, tak by měl taky přijet. Proč by fanoušci měli přijít o jeho koncert jen proto, že tam hrál i někdo, s kým on nesouhlasí? Jenže jak je vidět z výroku jeho managera, není to lidech. Ale o penězích.

Odpověď na původní otázku je, že Koller si ortel určitě nepodepsal. Ale ve výsledku může poznat i na penězích, že si rozhněval pěkných pár fanoušků. Takže on vlastně ten show byznys není jen o penězích, ale i o lidech.

A nejhorší je, že já i po tomhle poučení doufám, že moje oblíbené kapely hrají kvůli fanouškům... ;o)

Komentáře: